Янтарна книга
версія українською мовою версия на русском языке
Список всіх статей за темою "Особистості":

Початок>Особистості>Карл Лінней та його класифікація живих організмів.

Карл Лінней

Карл Лінней та його класифікація живих організмів.

Карл Лінней (1707 - 1778 рр.) - найвідоміший шведський вчений-натураліст, що здобув світову популярність завдяки створенню класифікації живих організмів.

Карл Лінней був сином звичайного священика, в школі вчився погано, йому подобалися тільки ботаніка і математика, особливі труднощі викликали латинь і богослів'я. Карл був найстаршою дитиною в родині, з дитинства хлопчику прищепили любов до всього живого. Враховуючи складність у вивченні богослов'я і стародавніх мов, необхідних майбутньому священику, батьки хотіли забрати Карла зі школи, але місцевий лікар і шкільний викладач Ліннея, умовив їх не робити цього, а відправити хлопчика вчитися на лікаря. Треба відзначити, що в той час священику було простіше влаштуватися в житті, на відміну від лікарів, яким доводилося бідувати. Всупереч бажанню батьків, які бачили сина священиком, Лінней хотів стати лікарем.

У 1727 році Карл Лінней вступив до Лундського університету, звідки пізніше перевівся до старішого і з більшими можливостями для вивчення медицини - Уппсальського університету.

У 1731 році Лінней захистив дисертацію і став асистентом професора університету, а в 1732 році у віці 25 років з благословення керівництва Уппсальского університета, Карл Лінней відправився в наукову подорож по Лапландії (північної Скандинавії) для вивчення її природи. Після повернення з цієї подорожі восени того ж року Лінней публікує результати своїх досліджень у книзі «Коротка флора Лапландії», в якій він вперше розділив всі рослини за статевою ознакою на підставі будови тичинок і маточок на 24 класи.

У той час у Швеції лікарям не видавали дипломів, тому Лінней перебрався до Голландії, де незабаром отримав диплом доктора медицини в Хардервейкському університеті.

У 1735 році побачила світ головна праця Карла Ліннея - «Система природи», де вперше були класифіковані три роздільних царства - рослинний світ, тваринний світ і світ мінералів.

Карл Лінней створив класифікацію живих організмів на основі власних спостережень і досліджень своїх попередників - Аристотеля (384-322 рр. до н.е.), який розділив всі живі організми на 2 царства - тварини і рослини, і охарактеризував 495 видів тварин, Блаженного Августина ( 354-430), який класифікував весь живий світ щодо людини - корисні для людини, шкідливі для людини і зайві. Значно пізніше одну з найбільш відомих класифікацій рослин зробив італійський ботанік Андреа Чезальпіно (1519 - 1603), якого називали «Аристотелем XIV століття», і який запропонував при класифікації брати ознаки, важливі для рослини, а не для людини.

У XVI - XVIII в Європі зібралося багато зразків невідомих рослин і заморських тварин, що викликало необхідність навести якийсь порядок.

Грунтуючись на понятті «вид», який розробив попередник Ліннея англійський натураліст Джон Рей (1627-1705), Карл Лінней створив принцип назви кожного виду - бінарну (двійкову) систему, де перше слово - назва роду, а друге - видовий епітет.

Карл Лінней назвав і класифікував всі відомі на той час види, про які була зібрана хоч якась інформація. Запропонована Ліннеєм класифікація живих організмів виглядала так: вид (кіт домашній) - рід (кіт) - родина (котячі) - ряд (хижаки) - клас (ссавці) - тип (хребетні) - царство (тварини).

Примітно, що людину Лінней відніс до ряду приматів і назвав «людина розумна» («Homo sapiens»), грунтуючись на схожості будови тіл, а питання про походження видів у Ліннея не виникало, тому що він вважав, що видів існує стільки, скільки створив їх Бог.

Ще за життя Карл Лінней став дуже популярним, що призвело до утворення так званих «ліннеевскіх товариств» - об'єднань натуралістів, які здійснювали свою діяльність на основі вчення Ліннея, що сприяло більш швидкому розвитку біології, як науки.

У 1757 році Карл Лінней, син сільського священика, отримав дворянський титул, це було вкрай рідкісне явище для того часу незважаючи на те, що він тоді вже був вченим зі світовою популярністю.

дата оновлення:2014-08-08 10:15:28

Правила передруку